Remont

2025.03.05:

STACJE XVIII WIECZNEJ DROGI KRZYŻOWEJ – PO PRACACH KONSERWATORSKICH PRZEPROWADZONYCH W OSTATNIM ROKU DZIĘKI NIESAMOWITEJ OFIARNOŚCI PARAFIAN.

2024r:

Trwają prace w kościele w Grębaninie

Koniec roku zbliża się dużymi krokami, a wraz z nim powoli kończy się kolejny sezon budowlany, remontowy i konserwatorski. Dobiega także końca kolejny etap prac remontowych i konserwatorskich w kościele parafialnym w Grębaninie oraz jego najbliższym otoczeniu. Powoli zbliża się czas podsumowań …

Fot. Arkadiusz Wypych

Dzięki staraniom nowego gospodarza parafii p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP, którym od dwóch lat jest ks. Paweł Frąckowiak, udało się zakończyć prace budowlane i remontowe w samym kościele. Po kilkunastu latach, w grudniu ubiegłego roku kościół został ponownie udostępniony wiernym. Budynek poświęcił i pierwszą mszę w odnowionym wnętrzu celebrował Biskup kaliski Damian Bryl. Uroczystość ponownego wprowadzenia cudownej figury Matki Boskiej Grębanińskiej miała dla wielu parafian, pamiętających kościół sprzed remontu, szczególnie wzruszający charakter. Wnętrze wcześniej białe z jaskrawozielonym wyposażeniem zaprezentowało się w zupełnie nowej postaci. Okazało się bowiem, w trakcie prac remontowych, że cała powierzchnia ścian i stropów jest polichromowana. Bezcenna, wielobarwna dekoracja malarska została odsłonięta w prezbiterium i części nawy.  Odnowiony został ołtarz główny z figurą Matki Boskiej, dwa ołtarze boczne oraz prospekt organowy na chórze. W prezbiterium, nowy ołtarz posoborowy oraz  ambona, doskonale nawiązujące do zabytkowego otoczenia, zaprojektowane zostały w znanej, krakowskiej pracowni profesora Karola Badyny. Wykonali je miejscowi stolarze z parafii w Grębaninie.

Fot. Arkadiusz Wypych

W tym czasie trwał jeszcze remont organów z II poł. XIX w. Wkrótce, instrument po kilkudziesięciu latach milczenia odzyskał głos. Organy w pełni zabrzmiały w kwietniu tego roku, na wieńczącym  kolejny etap prac, koncercie wielkanocnym. Poprowadził go aktor Jerzy Zelnik który również recytował stosowne teksty. Pieśni Wielkopostne śpiewał tenor Tomasz Lizak, a na  odnowionych organach towarzyszył mu znakomity organista i klawesynista Robert Grudzień. 

Kościół w trakcie trwającego kilkanaście lat remontu  zmienił się nie do poznania. Niemniej, prace wykończeniowe, zwłaszcza we wnętrzu w tym przede wszystkim prace konserwatorskie trwają nadal. Dzięki dotacjom z Urzędu Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Urzędu Marszałkowskiego a także ofiarności i niejednokrotnie osobistemu zaangażowaniu parafian udało się w tym roku zakończyć konserwację polichromii na ścianie północnej nawy kościoła i odnowić kolejny ich fragment na ścianie południowej. Trwają prace przy kolejnych stacjach Drogi Krzyżowej oraz pozostałych elementach rzeźbiarskiego wyposażenia. W ostatnich miesiącach całkowicie zmieniło się otoczenie kościoła. Popękane betonowe płyty na ścieżkach zastąpiła granitowa kostka. Nagrobki i epitafia zebrane w jednym miejscu utworzyły niewielkie lapidarium. Nowa zieleń – wypielęgnowana trawa i nasadzenia drzew wraz ławeczkami tworzą przestrzeń o niemal parkowym charakterze … zachęcają do odwiedzin nie tylko przy okazji mszy!

Fot. Arkadiusz Wypych

Zbliżający  się koniec roku to także czas planów na przyszłość. Gospodarz parafii pragnie kontynuować prace konserwatorskie na ścianach kościoła. Odnowienia wymaga ambona – ostatni element historycznego wyposażenia prezbiterium a także chór muzyczny. 

Jednak nie samymi remontami żyje obecnie parafia w Grębaninie. Już w początku przyszłego roku ma odbyć się w kościele konkurs kolęd i ponownie w niedzielę palmową koncert organowy z udziałem znakomitych artystów. 

W 2029 roku przypada 100-lecie powstania parafii. Do tego czasu powinny zostać zakończone wszystkie prac konserwatorskie. Z tej okazji planowane jest również powstanie publikacji na temat wsi, parafii i samego kościoła będącego ich centralnym punktem. W budynku dawnej kaplicy powstanie muzeum. Aktualnie trwa zbieranie mogących wzbogacić kolekcję materiałów i pamiątek dotyczących historii wsi, parafii, kościoła oraz postaci z nimi związanych. Niewykluczone, że jedną z postaci szczególnie wyróżnionych będzie znany malarz kolorysta i scenograf, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu i Gdańsku – Piotr Potworowski. Malarz przez kilka lat mieszkał w majątku rodziny swojej żony w Grębaninie w sąsiedztwie samego kościoła, który zapewne również odwiedzał.

Kościół grębaniński po całkowitym zakończeniu prac remontowych i konserwatorskich ma szansę stać się jednym z najciekawszych zabytków drewnianej architektury kościelnej w Wielkopolsce. Oddalony o zaledwie 4 km od Kępna Grębanin może być znakomitym celem niedzielnych spacerów lub wycieczek rowerowych. 

Dlatego już dziś z gorąco zachęcamy do odwiedzin, nie tylko w niedzielę ….

Arkadiusz Wypych

Konserwator Zabytków